Jak dbać o wątrobę, zdrowe odżywianie

Wątroba to bardzo ważny organ w naszym organizmie. Gruczoł ten stanowi część naszego układu trawiennego i w przeciwieństwie do innych organów spełnia nie jedno, a kilka zadań.

Jakie są funkcje wątroby?

Wątroba odpowiedzialna jest za produkcję żółci, która poprzez emulgację zawartych w posiłku tłuszczy, usprawnia proces trawienia.
Wątroba wytwarza i reguluje poziom glukozy w organizmie, co wpływa na prawidłową gospodarkę węglowodanową.
Wątroba ma zdolność magazynowania żelaza oraz witamin (A, B12, D i K), które w razie konieczności uwalnia do organizmu. Ponadto wytwarza enzymy, cholesterol, heparynę i trójglicerydy.
Wątroba bierze udział w produkcji białek, będących częścią procesu krzepnięcia krwi. A tak a’propos krwi – krew, która przepływa przez wątrobę jest cieplejsza o 1°C, co wpływa na termoregulację naszego organizmu.

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba posiada zdolność samoregeneracji, jednak są takie okresy, kiedy powinniśmy ją wspierać. Takim właśnie naturalnym wsparciem są zioła o wyjątkowo przydatnych dla wątroby właściwościach.
Ze względu na zakres ich działania, można podzielić je na:
zioła o działaniu żółciopędnym i żółciotwórczym, które wspomagają wchłanianie tłuszczu,
zioła o działaniu ochronnym, które pomagają nam długofalowo zregenerować wątrobę po ciężkostrawnym posiłku, spożywaniu alkoholu, czy zwiększonej ilości leków.

Zioła dobre na wątrobę.

Mięta

zioła, mięta, zdrowe odżywianie

Poza tym, że mięta działa żółciopędnie, ma również właściwości rozkurczowe, dlatego napar z mięty będzie dla nas zbawienny po obfitym posiłku. Mięta pobudza również wydzielanie soku żołądkowego, więc doskonale sprawdzi w przypadku zwolnionego trawienia.
Nie powinny spożywać jej osoby, które mają czynną chorobę wrzodową, czy zapalenie żołądka. Mięta nie jest też wskazana do picia przez kobiety w ciąży, ponieważ pobudza ona niechciany refluks żołądkowy i zgagę.

Dziurawiec

Dziurawiec ma nieco szersze działanie na wątrobę. Poza właściwościami rozkurczowymi, wspomaga wydzielanie żółci.
Nie każdemu odpowiada smak dziurawca, więc można do niego dodać miód, który złagodzi jego gorzkość, a nie zmieni przy tym jego właściwości.

Ostropest plamisty

Ostropest ma działanie regenerujące wątrobę, odbudowuje ją w przypadku zbytniego obciążenia i zapobiega jej stłuszczeniu. Ostropest wpływa na tworzenie się białka, które wchodzą w skład komórek wątroby, dzięki temu szybko je regeneruje.
Ostropest można spożywać w postaci rozdrobnionych w młynku nasion lub zmielony. Można go zjeść łyżeczką, a następnie popić dużą ilością wody. Posiada on gorzkawy smak, więc podobnie jak w przypadku dziurawca można dosładzać go miodem dla poprawy walorów smakowych.

Co jeszcze oczyszcza wątrobę?

Karczoch

karczoch, zdrowe odżywianie

Jest to bardzo wdzięczne warzywo w przypadku spożywania ciężkich potraw.
W kuchni wykorzystujemy “serce” karczocha, które znajduje się wewnątrz liści. Po dodaniu karczocha do jedzenia sprawi, że naszej wątrobie łatwiej będzie strawić skonsumowany posiłek.
Karczocha można spożywać również pod postacią naparu, który wykonuje się z jego młodych, dolnych liści. Tak przygotowany napar z karczocha działa żółciopędnie, żółciotwórczo i świetnie zbija cholesterol.

Kurkuma

Jest silnym antyoksydantem i działa przeciwzapalnie. Zawiera kurkuminę, która dodatkowo wspomaga pracę wątroby.
Najczęściej wykorzystujemy ją w postaci przyprawy, która doskonale wchłania się w połączeniu z pieprzem. Niektórzy robią z niej napary, choć walory smakowe nie są przyjemne…

Inne sposoby na regenerację wątroby?

Aktywność fizyczna sprzyja poprawie i przyspieszeniu metabolizmu. Dzięki wysiłkowi nie tylko utrzymamy wagę na pożądanym poziomie, ale też zapewnimy sobie dobrą kondycję ciała.
Zadbajmy również o odpoczynek. Sen jest zbawienny dla organizmu, również dla naszej wątroby. Podczas snu wątroba wciąż pracuje, ale pracy tej nie zakłócają wówczas inne bodźce.

Komentarze do “Jak zadbać o wątrobę?

  1. Jeżeli chodzi o wątrobę to faktycznie trzeba o nią dbać, nie ma żartów. Zdrowie mamy tylko jedno.
    A co do mięty to faktycznie się z Tobą zgodzę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *